Rendszerüzenet

Ritka Haemorrhagias Diathesisek és Thrombophiliák Kutatócsoport Kutatócsoport

Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Laboratóriumi Medicina Intézet, Klinikai Laboratóriumi Kutató Tanszék
Alapítás éve: 2004
Kutatócsoport vezetője és kapcsolattartója: Bereczky Zsuzsanna egyetemi docens
Telefonszám: +36 52 411717 /56295

A kutatási tevékenység rövid összefoglalása:
1. Ritka öröklött haemorrhagias diathesisek és thrombophiliák molekuláris genetikai és fehérjebiokémiai karakterizálása: A deficienciák hátterében álló mutációk kimutatása, a hazai mutációs spektrum feltérképezése. Új, az irodalomban még nem leközölt mutáció esetén a mutáció következményeinek biokémiai vizsgálata in vitro előállított mutáns fehérjéken, a mutációk in silico kísérletekben történő modellezése. Hasznosítható eredmények: A különböző deficienciákat okozó mutációk karakterizálása jobb betekintést ad az egyes deficienciák hátterében álló pathobiokémiai folyamatokba, lehetővé teszi a koagulációs és antikoagulációs folyamatokban szereplő fehérjék struktúra-funkció összefüggéseinek bővebb megértését, valamint ezen fehérjék új funkcionális aspektuait, illetve az anti-trombotikus terápia új targetjeit ismerheti fel. Az antitrombin III, protein C és S deficienciák genetikai hátterének tanulmányozása egy diagnosztikai algoritmus kialakítását teszi lehetővé, amely pontosan meghatározza a molekuláris genetikai vizsgálatok szerepét és helyét a diagnózis felállításában, valamint megjelöli azokat a metodikákat (esetleg konkrét módszereket), melyek legjobban korrelálnak a genetikai vizsgálatok eredményével, ezzel az öröklött thrombophiliák diagnosztikája költséghatékonyabbá tehető. A genetikai kockázati tényezők felderítése alapvető fontosságú a terápia, illetve a szekunder prevenciós stratégiák kialakítása szempontjából. 2. A FXIII polimorfizmusok szerepének vizsgálata a cardiovascularis és vénás thromboticus megbetegedésekben. A kutatólaboratóriumban nagy létszámú populációkon történik a hemosztázis kockázati tényezőinek és a fenti polimorfizmusoknak a kimutatása. A laboratórium tevékenységének eredményeképpen a kardiovaszkuláris kockázatfelmérés stratégiája pontosabbá tehető A genetikai fogékonyság és a környezeti tényezők interakciójának vizsgálata a prevenció hatékony eszköze lehet.

A kutatócsoport tagjai:
Telefonszám: +36 52 411717 /56295
Bereczky Zsuzsanna, egyetemi docens
Bagoly Zsolt, phd hallgató
Gindele Réka, phd hallgató
Kállai Judit, phd hallgató
Miklós Tünde, phd hallgató
Tóth Noémi Klára, phd hallgató
Speker Marianna, tdk hallgató
Udvari Ágnes, tdk hallgató
Kovács Sarolta, tdk hallgató
Szabó Zsuzsanna, technikus, laboráns, egyéb kutatási segédszemélyzet