GEOREN kutatócsoport Kutatócsoport
Debreceni Egyetem, Műszaki Kar, Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék
Alapítás éve:
2009
Website:
A kutatási tevékenység rövid összefoglalása:
A kutatások a geotermikus rendszerek integrált modellezésére fókuszálnak. Magyarország kiváló lehetőségekkel rendelkezik a geotermikus energiaforrások tekintetében, azonban ezek kihasználtsága igen alacsony, illetve egyoldalú. Ez köszönhető annak is, hogy a több ezer méter mélyen fekvő szilárd és folyadék halmazállapotban található energiatároló közegek, a kitermelési módszerek és lehetőségek, a fenntarthatóság egyáltalán nem vagy csak részben ismertek. Természetesen nagy mennyiségű adattal rendelkezik az ország a víztartó és hővezetés szempontjából lényeges földtani képződmények tekintetében, de ezek az adatok még nem vagy csak részben voltak kiértékelve a tárolt energia szempontjából. A termálvíz, mint hőhordozó, egy agresszív közeg, ami nagymértékben bonyolítja a rendszereket, növeli a költségeket és az előforduló meghibásodások a rendszer működési megbízhatóságát csökkentik.
A projekt kutatási tevékenységeinek elvégzése után ismertek lesznek mindazok a vegyi-, hő-, áramlástani-, mechanikai-, energetikai- és környezeti folyamatokat modellező matematikai függvények, amelyek a geotermikus rendszerekben végbemenő dinamikus változásokat leírják. Ezen matematikai függvények felhasználásával és analitikus vagy numerikus megoldásával, gyakorlatilag megvalósítható a geotermikus rendszer egész életciklusra vetített integrált modellezése.
A modellezés nyújtotta lehetőségek számtalanok: energiatárolókban az energetikai utánpótlódás számítása, a kitermelt energia változása, a termálvíz fizikai és kémiai jellemzőinek változása, a rendszerben végbemenő fizikai és kémiai folyamatok időbeli lefutásának ismerete, a rendszer elemeiben, illetve a felhasznált anyagokban végbemenő változások ismerete. Mindezek az eredmények felhasználhatók a geotermikus rendszerek fenntarthatóságának biztosításához, hatékonyságuk növeléséhez.